Smart Village Starovice
9.8.2019

Na jižní Moravě vznikne první česká „chytrá vesnice“. Poskytne cenná data pro další podobné ekologické projekty.

Stavební, investiční a developerská společnost Přemysla Veselého ml. ve spolupráci se společností E.ON budují unikátní projekt chytrého satelitního městečka. Cílem této spolupráce je vytvořit jakousi laboratoř chytrých technologií. V obci Starovice nedaleko Hustopečí u Brna totiž vyroste opravdová vesnice budoucnosti, využívající chytré energetické sítě – smart grids – a obnovitelné zdroje energie. Domy budou vybaveny fotovoltaikou, tepelnými čerpadly a budou připraveny na instalaci wallboxu pro dobíjení elektromobilů. Vše bude propojovat chytrá energetická síť s datovými přenosy pro monitoring a řízení spotřeby elektřiny.

Projekt bude zahrnovat nejen 41 nových rodinných domů postavených v nízkoenergetickém standardu, jejichž investorem je právě společnost Přemysl Veselý Invest, s.r.o., ale také moderní chytrou energetickou síť s možností obousměrné datové komunikace, Tu zainvestuje společnost E.ON. Cílem je kromě vytvoření nové moderní části obce také otestování nových technologií v ostrém provozu. „Projekt ve Starovicích by měl poskytnout celou řadu užitečných poznatků a dat pro další rozvoj chytré a decentralizované energetiky v Česku,“ popisuje záměr Pavel Čada, místopředseda představenstva společnosti E.ON Distribuce.

S výstavbou domů v nové části Starovic by se mělo začít ještě letos. „Projektu chytré vesnice ve Starovicích bylo již vydáno územního rozhodnutí na RD a čekáme na vydání stavebního povolení. Nyní realizujeme hlavně inženýrské sítě a pokud vše dobře půjde, koncem roku začneme i se stavbou rodinných domů. Překvapilo nás, že lokalita byla podle archeologů, kteří na místě pracují, osídlena  již v pravěké době neolitu- mladší době kamenné, a že naši předci si vždy uměli najít nejlepší místo pro své obydlí. Lidem se tu zkrátka odedávna dobře žilo,“ popisuje stav projektu a bohatou místní historii jednatel Přemysl Veselý ml.

Chytré sítě i obnovitelné zdroje energie

Každý dům v nové části Starovic bude vybavený tepelným čerpadlem pro vytápění a ohřev vody. Součástí domu bude též střešní fotovoltaický systém. Ten bude vyrábět elektřinu pro vlastní spotřebu obyvatel domu, přebytky pak budou ukládány ve Virtuální baterii společnosti E.ON, odkud si ji uživatelé mohou opět kdykoli vzít zpět. V každém domě bude nainstalován chytrý elektroměr s možností datové komunikace s řídicím centrem distributora elektřiny. „Chytrá elektrická síť umožní jak sledování, tak v budoucnu i aktivní řízení spotřeby elektřiny. To je důležité hlavně v souvislosti s rozvojem elektromobility, kdy bude možné aktivně časovat energeticky náročnou spotřebu jednotlivých nabíjecích stanic v domech,“ vysvětluje Pavel Čada.

Nová část obce by měla mít charakter moderní architektonicky sjednocené komunity. „Nejsme velcí příznivci izolovaných satelitních městeček, nová část obce je tak organickým zakončením stávající ulice. Navíc je celá plocha podřízena architektonické studii, domy v lokalitě proto budou značně podobné. Moderním úsporným technologiím velmi fandíme,“ popisuje starosta Starovic Antonín Kadlec.

„Věřím, že o rodinné domy ve Starovicích, tak jak jsou architektonicky navrženy i jak budou  technologicky vybaveny,  bude  ze strany klientů  velký zájem, ostatně ten už cítíme dnes“ říká Oldřich Drápal, z realitní společnosti ze sítě České spořitelny, která začne na podzim domy prodávat.

Smart grids – budoucnost energetiky

Jako takzvané chytré sítě (smart grids) se označují elektrické sítě, které kromě přenosu silové elektřiny nabízejí i datovou komunikaci. Ta umožňuje monitoring, ovládání a aktivní řízení spotřeby energie. Podle odborníků bude implementace chytrých energetických sítí nutná nejen pro větší rozvoj elektromobility, ale rovněž pro stále častější lokální výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Těmto technologiím totiž běžná elektrická přenosová síť nebude stačit.

V České republice jsme ve využívání moderních energetických technologií spíše na začátku. Právě proto by mohly podobné projekty, jako je chytrá vesnice ve Starovicích, rozvoj chytrých řešení a větší využívání obnovitelných zdrojů energie nastartovat.