Emise oxidu uhličitého, které jsou hlavní příčinou klimatických změn, souvisí především z průmyslem a s dopravou. Jak moc toho spojení funguje, ukazuje současná epidemie nového koronaviru v Číně.
Odborný server Carbon Brief vydal 19. února rozsáhlou zprávu, která popsala, jak se změnily emise nejrozšířenějšího skleníkového plynu v Číně. Obyčejně tam na začátku února výrazně klesají, především kvůli novoročním svátkům, kdy továrny v zemi nefungují. Země během oslav čínského Nového roku na týden uzavře stavby a obchody a většina závodů omezí provoz. Prázdniny tak mají po celé zemi významný krátkodobý dopad na poptávku elektřiny, produkci, a tím pádem i objem emisí.
Carbon Brief ale zaměřil svou pozornost na druhou část února, tedy tu po svátcích, kdy se za normálních okolností rozjedou továrny naplno. Letos ale čínské úřady kvůli koronaviru prázdniny prodloužily o dalších deset dní až do 10. února a řada továren zůstalo i poté zavřených - a zůstávají zavřené i nyní.
Stav emisí
Za poslední dva týdny (od 3. do 16. února) emise CO2 v Číně dosáhly 300 milionů tun,uvedl hlavní autor zprávy Lauri Myllyvirta z finského Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší (CREA). Ve dvou týdnech po novoročních svátcích minulý rok země do ovzduší vypustila 400 milionů tun.
"Snížení spotřeby uhlí a ropy vedlo k poklesu emisí o 25 procent za srovnatelné období," uvádí Myllyvirta. To podle něj odpovídá zhruba šesti procentům celosvětových emisí. Spotřeba uhlí v elektrárnách klesla podle CREA na nejnižší úroveň za poslední čtyři roky a produkce oceláren je za uplynulých 14 dní na nejnižší úrovni za posledních pět let.
K celkovému poklesu emisí přispělo i omezení osobní i hromadné dopravy. Například čínská vnitrostátní letecká doprava v únoru poklesla o 70 procent v porovnání s předchozím měsícem.
Stav se může rychle zhoršit
Není ale příliš pravděpodobné, že podobný stav vydrží i poté, co tato druhá největší světová ekonomika obnoví výrobu, pokud se Číně podaří koronavirovou epidemii porazit, poznamenal Myllyvirta. Obzvlášť pokud Peking podobně jako po světové finanční krizi v roce 2008 přijme stimulační opatření, která naopak produkci CO2 zvýší.
Nejnovější informace ale současně říkají, že se nemoc začala šířit také v dalších významných průmyslových zemích - například Jižní Korea jen v pátek hlásila 142 nových případů, prvních 15 případů oznámila už také Itálie.
Zdroj: Obdovitelně.cz
Zdroj foto: Ekonomický deník