Kolínská Chytrá klíčenka pro děti ZŠ a jejich rodiče
27.2.2019

V Kolíně začali používat Chytrou klíčenku, která pomáhá škole, žákům i rodičům. Klíčenka nahradila čipy pro vstup do školních budov a zároveň slouží jako čip do školní jídelny.

Co vše umí Kolínská chytrá klíčenka?

Po úspěšném pilotním projektu začnou všechny kolínské základní školy od září nahrazovat čipy pro vstup do školní budovy víceúčelovou Kolínskou chytrou klíčenkou (Klíčenkou). Klíčenka pomáhá škole, žákům i rodičům. Spojuje v sobě více užitečných funkcí. V první řadě zajišťuje škole kontrolu nad bezpečným vstupem do budovy a nad výdejem obědů, protože je zároveň klíčem pro elektronické školní zámky a čipem do školní jídelny. V případě zájmu lze na Klíčenku doplnit další volitelné funkce (například čtenářský průkaz, časová jízdenka na MHD, platební karta nebo elektronická zdravotní knížka). O nich ale musí rozhodnout rodiče nebo zákonní zástupci žáků.

V čem jsou výhody Klíčenky?

  • propojení více funkcí a nahrazení různých čipů, průkazek a karet - úspora nákladů pro rodiče a pohodlnější život školáků
  • otevřené technické řešení - možnost zapojení dalších partnerů a rozšíření funkcí
  • finanční výhodnost - provoz Klíčenky v základní verzi v prostředí školy bude vždy zdarma, stejně jako využití Klíčeky jako čtenářského průkazu v Městské knihovně Kolín; Klíčenka funguje i jako slevová karta (Vodní svět, knihkupectví Kosmas, hračky a papírnictví Wiky); je-li Klíčenka aktivována jako předplacená karta, vyjde jen na 9 Kč měsíčně; Klíčenku jako předplacenou kartu lze použít k placení v ČR, i jako časovou jízdenku na MHD (po registraci u dopravce v Kolíně); dobíjení Klíčenky z bankovních účtů je zdarma
  • posilování finanční gramotnosti dětí - seznámení s bezkontaktním placením (volitelná možnost jen pro zájemce)
  • bezpečný a přehledný nástroj pro zasíláí kapesného dětem a evidenci plateb - předplacená karta bez nutnosti vést účet u banky (volitelná možnost jen pro zájemce)
  • ochrana osobních údajů nejvyšší prioritou

Jak vypadá Klíčenka, je to karta nebo čip?

Klíčenka je malá plastová kartička o rozměrech 3 x 2 cm a s očkem pro zavěšení obsahující čip.

Je používání Klíčenky povinné?

Užívání Klíčenky je nepovinné. Pokud si některý z rodičů nepřeje využívat Klíčenku, může požádat o jiné technické prostředy (čipy atd.), které budou vydávány pro každou funkci samostatně.

Musíte využívat veškeré funkce Klíčenky?

Klíčenka má základní funkce, kterými jsou vybaveny všechny Klíčenky (vstup do budovy školy, výdej obědů), a funkce volitelné, které je v případě zájmu nutné aktivovat (čtenářský průkaz, časová jízdenka na MHD, platební karta nebo elektronická zdravotní knížka). O aktivaci rozhoduje rodič/zákonný zástupce žáka.

Jakou má Klíčenka platnost?

Klíčenka může sloužit uživateli po celou dobu školní docházky. Pokud je aktivována jako předplacená karta, platnost je 3 roky. Poté lze požádat o vydání nové „pokračovací“ Klíčenky.

Zdroj: Kolínská chytrá klíčenka

 

Typ Název Velikost Stáhnout
KCHK_zpravodaj_05_tisk.pdf
10,5 MiB