Chystá se nová vládní koncepce městské a aktivní mobility
21.3.2019

Ministerstvo dopravy České republiky bude připravovat novou vládní koncepci městské a aktivní mobility. A inspirací mu může být Velká Británie.

Dne 19. 3. 2019 britské ministerstvo dopravy zveřejnilo svou strategii Future of Mobility Urban Strategy (Budoucnost mobility: Strategie pro města). Už jen osnova dokumentu naznačuje, že se jedná o mimořádný dokument, což mimo jiné i potvrzuje generální ředitel Sustrans Xavier Brice, který nadšeně vítá tuto strategii:

„Jsme velmi rádi, že strategie klade pěší a cyklistickou dopravu do samého centra budoucí městské mobility.

Budoucnost našich měst a obcí závisí na naší schopnosti přepravovat se udržitelným způsobem a hledat taková řešení, která mají kladný vliv na zdraví člověka, na veřejný prostor a plynulost dopravy. Proto tak rádi vidíme, že pěší, cyklistická a aktivní doprava obecně by měly zůstat tou nejlepší volbou pro krátké cesty v městském prostoru.

Během následující dekády nastane díky technologiím v dopravě podobná revoluce, jakou v minulosti představovaly železnice nebo spalovací motory, tahle by ale mohla vést k ekologičtějšímu a pohodlnějšímu cestování nás všech. Musíme však začít na konci. Jaká jsou místa, na kterých chceme žít? Jaké chceme, aby byly naše životy?

A zatím neznáme nic lepšího pro zdravější životní prostor a šťastnější životy než opatření, která usnadní dopravu chodců a cyklistů.

Se správným vedením a odhodláním má naše vláda jedinečnou příležitost transformovat podmínky pro pěší a cyklistickou dopravu dneška i budoucích let.“

Pokud stejnou cestou se bude ubírat i česká koncepce, bude to skvělé. Spolek Partnerství pro městskou mobilitu, který se bude transformovat z Asociace měst pro cyklisty, se o to bude zasazovat.

https://www.sustrans.org.uk/news/future-mobility-urban-strategy-sustrans-response

 

 

Zdroj: dobramesta.cz

Typ Název Velikost Stáhnout
future-of-mobility-strategy.pdf
3,6 MiB