Starostům, pro které je to těžko uchopitelná agenda, pomůže nová kuchařka od Národního centra energetických úspor. Česká republika se zavázala snížit do roku 2020 konečnou spotřebu energie o 51,1 petajoulů, což zhruba odpovídá množství energie potřebné na vytápění všech objektů v Praze po dobu dvou let.
Tento cíl však plníme velice pomalu, což může vyústit i v sankce Evropské komise. Ještě mnohem ambicióznější závazky nás čekají v období do roku 2030. EU chce do roku 2030 snížit spotřebu energií o 32,5 procenta. Jedním z hlavních důvodů pomalého postupu plnění cílů ČR je zahlcení zástupců samospráv nejrůznější agendou uloženou státem nebo ne orientace v tématu a s tím spojené nedostatečné čerpání dotačních titulů určených na energeticky úsporná opatření.
“Více než 35 procent energie se v Evropské unii spotřebuje v budovách. Stát, kraje i obce mají ve svém majetku tisíce budov, které je možné renovovat, snížit tak jejich energetickou náročnost a vylepšit comfort pro jejich uživatele. Cestou, která vede k tomuto cíli, jsou především energetické služby (EPC, Design&Build) dotační programy a jejich kombinace. Při správném nasazení a užívání moderních technologií by bylo možné neefektivní nakládání s energií snížit o více než polovinu,“ říká ředitelka Národního centra energetických úspor Marie Zezůlková
Národní centrum energetických úspor proto zpracovalo jasnou a přehlednou publikaci:
„Příručka k energetickým opatřením pro starosty – Proč energetické úspory a jak na ně?“
Je určena pro zástupce měst, obcí i krajů, kteří chtějí vědět víc o energetických úsporách. Kuchařka informuje jak se v dotačních titulech orientovat, jak žádat o dotační tituly i jaké jsou konkrétní přínosy energeticky úsporných opatření u již realizovaných projektů. Praktické informace v příručce najde i široká veřejnost.
„Iniciativu Národního centra energetických úspor vítáme. Energetika je náročný obor, kterému starostové tolik nerozumí a často se spoléhají na svého dodavatele, který jim jen těžko doporučí zaměřit se na úspory. Města a obce přitom mohou tímto způsobem šetřit řádově statisíce korun, které pro své občany mohou využít jinde,“ vysvětluje František Lukl, starosta Kyjova a předseda Svazu měst a obcí ČR.
Co se z této „kuchařky“ například dozvíte:
- jak spolupracovat s poradenskou firmou v oblasti energetického managementu
- jak nastavit procesy a činnosti na městském, či obecním úřadě v oblasti energetického managementu
- jaká jsou základní energetická opatření
- jaké jsou zásady pro nákup nových zařízení s nízkou spotřebou energie
- co je to metoda EPC
- jak využívat energie ze zdrojů odpadního tepla, fotovoltaiky, tepelných čerpadel apod.
- jaké jsou metody automatické regulace otopných systémů,
- kde vzít dotace na realizaci energetických opatření.
Cílem kuchařky je zvýšení povědomí, osvěty a odbornosti v oblasti energetických úspor. Neomezuje se na úzký pohled jednotlivých specializací, ale pomáhá mezi sebou propojit znalosti a dovednosti jednotlivých oborů a pohledů, které se energetického managementu týkají.
„Energetik nesmí být odkázaný na znalost jen jednoho typu řešení a zaklínat se postojem: tak se to dělávalo vždycky, se kterým se jistě mnozí z nás setkali. Musí mít komplexní, přehled, nesmí ustrnout u zastaralých technologií a postupů,“ dodává Marie Zezůlková.
zdroj: Národní centrum energetických úspor