Autobusové nádraží, které si vyrábí vlastní energii
18.6.2019

Inspiraci pro česká autobusová nádraží můžeme nalézt například v nizozemském městě Tilburg. Toto město bylo studiem Cepezed Architects využito jako součást rozsáhlé revitalizace městského dopravního uzlu, který zahrnuje renovaci vlakového nádraží a nové parkování kol v železniční zóně.

Město Tilburg se nachází na jihu Nizozemska a je výjimečné díky své politice New Public Management a také novým autobusovým nádražím.

Nový objekt veřejné dopravy, který se nachází na západní straně vlakového nádraží, vytváří vlastní energii přes 250 m2 solárních panelů, které leží na vrcholu markýzy a poskytují dostatečný výkon pro všechny funkce autobusového nádraží, včetně osvětlení, digitálních informací, dopravních značení a jídelny zaměstnanců.

Studio Cepezed navrhlo autobusové nádraží s řadou velmi tenkých sloupů a rovnoměrně minimalistickou konstrukcí markýzy. Ta tvoří trojúhelníkový okruh o délce více než 160 metrů a otevřený prostor ve středu, zatímco na vnější straně je umístěno šest nástupišť. Podobně jako střešní konstrukce blízké vlakové stanice se zdá, že se markýza autobusového nádraží díky své elegantní a monumentální podobě vznáší.

Celková struktura byla rozdělena do tří segmentů, z nichž všechny obsahují zelenou plochu obklopenou sedací hranou pro cestující v jejich centru. Na širokém konci okruhu se nachází pavilon, ve kterém se nachází zaměstnanecká kantýna pro řidiče autobusů, řídící centrum a komerční prostor s vyvýšenou terasou.

Autobusové nádraží má důkladně domyšlený integrovaný design. Tenké sloupy z ocelových desek a v sobě mají okapy a elektrické rozvody, tlačítka S.O.S. a interkom. Snímače pohybu, které reagují na přítomnost autobusů a osob jsou rovněž integrovány do ocelové hrany markýzy každých 14 metrů od sebe, což zajišťuje dostatečné osvětlení v jakoukoliv denní dobu a spotřeba energie je tak omezena na minimum.